חיפוש
  • Муниципалитет Кфар-Саба

ונזכור את כולם: חדר הזיכרון בכפר סבא


מלחמה היא המילה האיומה והמחרידה ביותר בעולם. עצם הצליל שלה גורם לנו להצטמרר ולאבד את שלוות הנפש. הזמן חולף ושנה באה תחת שנה ואנחנו ממשיכים לחיות. הטכנולוגיות מתפתחות בקצב מסחרר, ובעולם ממשיכים לקרות יום יום אירועים הנוגעים לליבם של כולם, בלי יוצא מן הכלל.

אנו מזדעזעים מהסיפורים בעיתונות על מעשי טרור ותאונות מטוסים. אנו נבהלים ממה שאנו רואים בטלוויזיה וקוראים בעיתונים. אך שום דבר ממה שקורה בעולם היום אינו משתווה בקנה המידה ובממדי ההרס למלחמת העולם השנייה, היא מלחמת המולדת הגדולה.


המלחמה הנוראית ההיא משכה למערבולת שלה עשרות מדינות ועמים. מיליוני אנשים נהרגו בהפצצות, בממטרי הירי, מתו מרעב בערים הכבושות ומתנאים בלתי אנושיים במחנות הריכוז.

היה זה אסון בקנה מידה עולמי, ולא באו אימה ויגון כמו שהיו בו לפניו, וברוך השם גם לא אחריו.

מיליוני ילדים נותרו יתומים בגלל המלחמה ההיא, מיליוני נשים התאלמנו ואינספור בני אדם הפכו לנכים. לא הייתה אף משפחה במדינה שלנו שלא נגעה בה המלחמה הגדולה. אחדים איבדו את כל משפחתם, אחדים – רק חלק, רבים נפלו בקרב ורבים לא שרדו את אימת השבי. העם שלנו חולל מעשה גבורה אמיתי על אף כוחו הרב של האויב.


עם זאת, התחלנו לשכוח. הזיכרון על החטא הנוראי של האנושות כמעט נמחק. הצעירים כבר כמעט שאינם מסוגלים לנסח בבהירות מה היו הסיבות למלחמה ומה היה מהלכה. הם יודעים שמישהו תקף מישהו, והיה שם איזה היטלר אחד, ואיזה סטאלין אחד.

על האנושות לזכור את התקופה האיומה ההיא, וככל שתזכור יותר, כך ייטב. אם תימחק המלחמה מהזיכרון ותתכסה באבק השיכחה, נוכל לטעות ולחשוב שאנו בטוחים. אך תמיד יימצא איזה מנהיג מטורף עם שאיפות גדולות מדי, שינסה להשלים את מה שקודמיו לא הצליחו. עלינו למנוע זאת בכל מחיר, והאמצעי הראשון לכך – הוא הזיכרון.

בעיריית כפר סבא מבינים זאת היטב, ולכן נענה ראש העיר לבקשת הווטרנים, ובפרט של מיכאל זולטריוב, לפתוח חדר זיכרון. רפי סער רוחש כבוד רב לעדים החיים המעטים שנותרו לאירועים הטרגיים ההם. הוא פנה לסגנו, מנהל מחלקת הקליטה יונה מייקלר ולסבטלנה דורושנקו, הממונה על הקליטה בעירייה, בבקשה לקדם את היוזמה. לקראת חגיגות 75 שנות ניצחון ייפתח חדר הזיכרון. אף מסמך, אף תמונה ואף עדות לא יאבדו!


כמובן, לא תתאפשר פתיחת חדר הזיכרון בלא העזרה של כולכם, תושבי כפר סבא היקרים. אנו פונים אליכם בבקשה לקחת חלק בפרויקט החשוב והחיוני הזה. אם ברצונכם לספר את הסיפור של קרוביכם ובני משפחתכם שהשתתפו במלחמת המולדת הגדולה, אם נותרו בידיכם תמונות ומסמכים מהתקופה, אנא התקשרו למספר 053-2843125


יש חשיבות עצומה לכל עדות ולכל מסמך. האומץ והגבורה של יקירינו שהיו חלק מהאירועים הרחוקים הללו ראויים להנצחה!

2 צפיות0תגובות

© 2021 Made with love by  Kfar Saba